Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | With Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Motorola edge 40 neo 8/128Pre-owned
Black| official| 128GB
৳27499 Tk
The Motorola Edge 40 Neo combines sleek design with impressive performance, featuring a 6.5-inch 144Hz P-OLED display, dual cameras, and the powerful MediaTek Dimensity 7030 chipset. It is IP68-rated for water resistance, perfect for everyday adventures.
Status :
Stock Available
Warranty :
7 days replacement guaranty 6 month service warranty
128GB
8GB
Region:official
specifications
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Type | P-OLED, 144Hz refresh rate |
| Display Resolution | 2400 x 1080 pixels, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Dimensions | 159.6 x 72 x 7.9 mm |
| Weight | 170 grams |
| SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
| OS | Android 13 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7030 (6 nm) |
| Network | 5G, LTE-A, HSDPA+, and more |
| Memory | 8GB RAM, 128GB internal storage (non-expandable) |
| Main Camera | Dual: 50 MP (OIS) + 13 MP (Ultra-wide) |
| Selfie Camera | 32 MP |
| Sensors | In-screen fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass |
| Battery Info | 5000 mAh, 68W wired fast charging |
| Other Features / Info | HDR display, IP68 water resistance, Bluetooth 5.4, Wi-Fi 6E, Noise cancellation microphone |



